Başlangıç / Bilgi Platformu / Bahçe Kent Nedir? Bahçe Kent Modeli Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bahçe Kent Nedir? Bahçe Kent Modeli Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ebenezer Howard Garden City hareketi olarak yabancı kaynaklarda yer alan Bahçe Kent modeli, sanayi döneminde meydana gelen sorunlara bir çözüm olması için ortaya çıkmıştır. Kuramın temeli, kentler ile bahçelerin bütünleşik olması gerektiğine dayanmaktadır. 1902 yılında ortaya çıkan bu kavram, kent formları kapsamında; Endüstri Kentlerinde oluşan sorunları gidereceği düşüncesiyle Ebenezer Howard tarafından oluşturulmuştur. Bahçe Kent kavramında örnek isimlerden olan diğer bir kişi de, Norman Shaw‘dır. Londra-Bedford Park adında kurulan bahçelievler sitesi 1887 yılında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kompakt kent modeli ile yakından ilişkilidir. Aslında bütün kuramlar birbirinden etkilenerek bugünlere gelmiştir. Garden city hareketi için pek çok farklı açılardan tanımlar yapılmıştır. Bu tanımlardan bir tanesi sektörel tanımdır. Sektörel tanıma göre Bahçe Kent kavramı, kent ile kır arasında keskin bir ayrım olmaksızın; kentlerin kırla ilişkisinin sağlandığı ve kalite açısından zengin olan şehir anlamına gelmektedir.

bahçekent şehir ve bölge planlama bilgi
Ebenezer Howard Kent Sistemi

Bahçe Kentlerin Tasarlanması

bahçe kent modeli şbpbilgi
Ebenezer Bahçe Kent Modeli

Bahçe Kent kurgusunun, 1206 metre çapındaki daireden oluşması düşünülüyordu. Hatta öyle ki, tıpkı Haussman’ın Paris planı kurgusunda olduğu gibi ışınsal bulvarlardan oluşacaktı. Söz konusu daire, ışınlarla bir araya geldiğinde o bölgeyi 6 parçaya ayıracaktı. Bahçe kentlerin parkında ise karma kullanıma ait binalar bulunacaktı. Bu tarz kurgularda genellikle çeper ve kent merkezi kavramını görmekteyiz. Bahçe Kent kavramında da dış çeperde ticaret merkezleri ve fabrikalar yer alacaktır. Kent nüfusuna baktığımızda, yaklaşık 30.000 kişilik bir kent olacağı tahmin edilmekteydi. Howard ise kendi çabalarıyla kendi bahçe kentini yapmak istemiştir. Bunun için bir şirkete başvuran Howard, bütün çabalarıyla Letchworth’tan birkaç dönümlük arazi almayı başarmıştı. Alınan arazi Letchworth Garden City olarak tarihteki yerini aldı. Bir diğer örnek olarak 2. Bahçe Kent kavramının gündeme gelmesidir. Howard 2. Bahçe Kent için Welwyn’i seçmiştir. bahçe kent garden city kompakt kent şehir ve bölge planlama

 

Türkiye’de Bahçe Kentin Ortaya Çıkması

Bahçekent levent
Levent Bahçe Kent Öncesi ve Sonrası

Modern kent yaşamına geçilmesi için en önemli adımlar Cumhuriyet Döneminde atılmıştır. Bunun için önde gelen iki yer ise Levent ve Ankara’ya bağlı olan Saraçoğlu Mah. olmuştur. Bahçe Kent kavramının Türkiye’deki oluşumunda, kentsel dönüşüm olgusunun büyük bir etkisi olmuştur. Aynı zamanda Emlak Kredi Bankasının da katkılarıyla, 1947 senesinde Bahçe Kent evleri ülkemizde kendini göstermiştir.

About Özgecan Hayırlı

Şehir ve Bölge Planlama Bilgi Platformu; Şehir ve Bölge Planlamasına dair içerikler sunan, geniş kapsamlı bir bilgi platformudur. Bölümü yeni kazanan ve öğrenimine devam eden öğrenciler düşünülerek hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, makalelerle ve bölüme dair bilgi veren paylaşımlarla desteklenmiştir. Sizlerde katkıda bulunmak isterseniz, bizlerle iletişime geçerek büyük bir platform olmamıza destek olabilirsiniz. ŞBP Bilgi Platformu ailesine katılmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Check Also

Şehir Altyapısı Ders Notları

Şehir Altyapısı Nedir? Çevrenin Özellikleri Nelerdir?

Şehir Altyapısı konusundan bahsetmeden önce, fiziksel çevre ve toplumsal çevrenin farklarına değinelim. Çevre; fiziksel ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir