Başlangıç / Sosyoloji / Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm Projelerine Eleştirel Bir Bakış

Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm Projelerine Eleştirel Bir Bakış

Günlük yaşamımızda başımızı ne tarafa çevirsek kapitalizmin küçük ya da büyük bir oluşumu ile karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biri de büyük bir kısmını oluşturan kentsel dönüşümdür.

Ülkemizdeki kentsel dönüşüm projelerinde çoğunluğun da görebildiği gibi amacın gerçekleştirilme aşamasında yanlış yöntemler kullanıldığını ve bu yöntemlerin hem günümüzde hem de ilerleyen yıllarda pek çok zararlı sonuçlarıyla karşılaşacağımızı düşünüyorum. Bu dönüşümün amacı olarak kentin sorunlu bölgelerinin ekonomik, toplumsal, fiziksel koşullarını iyileştirmeye yönelik faaliyetleri gerçekleştirilirken çok yönlü düşünülmesi, kimsenin mağduriyet yaşamaması için gerekli önlemler alınması şarttır . Planın yürütülmesi için nasıl bir özveri gösteriliyorsa bu çalışma esnasında ve sonucunda kimsenin zarara uğramaması için de aynı şekilde özveri gösterilmesi gerekiyor. Aksi halde ortaya iki uç durum çıkabiliyor. İlki bu dönüşümdeki eylemlerden fazlaca kar payı alan, ikincisi de bu eylemlerle yoksulluğun dibini gören insanların olmasıdır. Ne yazık ki ülkemiz bu uç noktaları içinde barındırıyor.kentsel dönüşüm ötekileştirme

Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Ötekileştirme

Kentsel Dönüşüm projelerindeki ihmalkarlığın en sarsıcı taraflarından biri, kente ilk yerleşen, oturdukları evlerde hakları bulunan insanların çeşitli vaatlerle rızalarının alınıp mekansal değişimleri yapıldıktan sonra verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi ve bu durumun sonucunda insanların barınma imkanlarının güçleştirilerek onların mağdur edilmelerine neden olmaktır. Bu durum sosyal ilişkilerde de kopukluk yaşanmasına, toplum içinde birbirinden uzaklaşan farklı kesimlerin varolmasına sebep oluyor. Bir taraf başını sokacak bir yer bulamazken diğer taraf ultra lükse ulaşmaya çalışıyor. Toplumun birbirine yabancılaşan bu iki kesimi oldukça ayrık hale geliyor. Zengin varlığını genişlettikçe yoksul daha derin bir yoksulluğun içine itiliyor ve ötekileştiriliyor.kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşümün bu şekilde bütüncül düşünülmeyerek müdahalelerdeki dinamiklerin yanlış uygulanması, halkın mağduriyetine ve sosyal çevreyle uyumunun azalmasına neden oluyor. Gerekli farkındalık yaratılmadığı ve özveri gösterilmediği takdirde de bu sorunun birkaç yıl içerisinde çok daha ciddi bir sorun olarak gündemin başında yer alacağını düşünüyorum.

About Berfin Turan

Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nda Algo Dijital eğitmeniyim. Bilgi Platformunda Sosyoloji bölümüne dair içerikler sunmaktayım. Sizler de katkıda bulunmak isterseniz, bizlerle iletişime geçerek büyük bir platform olmamıza destek olabilirsiniz. ŞBP Bilgi Platformu ailesine katılmak için bizimle iletişime geçiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir