Başlangıç / Eğitim Paneli / Netcad Kursu Eğitim Notları-Plan Şablonları Oluşturma

Netcad Kursu Eğitim Notları-Plan Şablonları Oluşturma

Plan Şablonları Oluşturma konusuna değindiğimiz bu yazımızda, Netcad Planet sekmesi üzerinden işlem yapacağız. İlk aşama için Netcad proje değişkenleri konusuna göz atalım.

NETCAD ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Nüfus projeksiyonu gerekli hesaplamaların ardından yapılır. Nüfus Projeksiyonu Hesabı, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin mutlaka bilmesi gereken hesaplamalar arasındadır. Şehir ve Bölge Planlama Bilgi olarak, başka bir yöntem olarak Planet sekmesinden de bu işlemlerin hesaplanmasını anlatacağız. Netcad Nüfus Projeksiyonu hesabı için, elimizde nüfus bilgileri olmalıdır. “Son nüfus yılı, son nüfus, güncel nüfus sayım yılı, güncel nüfus ve projeksiyon yılı” bilgilerini bilmeliyiz.

NETCAD ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Hesap türü olarak Üssel Fonksiyon kısmını işaretledikten sonra “Hesapla” diyerek, nüfus projeksiyonu hesabı yapılabilir.

İkinci aşama olarak Netcad Sayısallaştırma katmanında işlem yapacağız.

Hastane sekmesi üstüne çift tıkladık.

Ekrana gelip sağ tıkladık.

F2:Çevir e tıkladık.

Alan seçtik ve katmana göre otomatik olarak katmanı attı.

NETCAD EĞİTİMİ ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMANETCAD EĞİTİMİ ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Referanslar-sağ tık-ekle-raster işlemleri takip edilir.NETCAD KURSU ŞBP

Görünmüyorsa giriş-limit bul denmelidir.

NETCAD KURSU ŞBP

Plan şablonumuz böylelikle oluşturulmuş olacaktır. Plan Şablonları Oluşturma, bir sonraki uygulama için önemli bir aşamadır. Bir sonraki uygulamada, oluşturulmuş plan şablonu üzerinden, Netcad Planet sekmesini kullanarak çizim yapmayı anlatacağız. Bu uygulama, Nazım İmar Planı veya Uygulama İmar Planı için temel bir geçiş aşamasıdır. Planet sekmesinde çizim yapmayı da öğrenmenizin ardından, oldukça kolay bir şekilde planlarınızı hazırlayabilirsiniz. Plan şablonu üzerinde düzeltmeler yapabilirsiniz. Ek olarak Netcad üzerinden hazırlayacağınız Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı, pek çok kolaylığı sağlayacaktır. Örneğin dini tesis olarak atanan cami için, autocad üzerinden işlem yapıldığında alan büyüklüğünü ölçmek vakit almaktadır. Kaldı ki, dini tesis ufak bir örnektir. Söz konusu olan yeşil alanların hesaplanması oldukça zaman alır. Halbuki planı Netcad üzerinden oluşturduysanız, eklenen “Nüfus Projeksiyonu Hesabı” sonrasında; kişi başına düşen yeşil alan miktarını bile otomatik olarak hesaplanır. Lejant oluşturmak bir yana, diğer bir detay olan “Plan Notu” konusu da çözülecektir. Çünkü hazırladığınız planın verilerini algılayan Netcad, sizlere plan notunu otomatik olarak oluşturabilir. Planınıza uygun “lejant” kolaylıkla hazırlanır. Sorularınız veya uygulama esnasında kullanılan eğitim verileri için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

About Özgecan Hayırlı

Şehir ve Bölge Planlama Bilgi Platformu; Şehir ve Bölge Planlamasına dair içerikler sunan, geniş kapsamlı bir bilgi platformudur. Bölümü yeni kazanan ve öğrenimine devam eden öğrenciler düşünülerek hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, makalelerle ve bölüme dair bilgi veren paylaşımlarla desteklenmiştir. Sizlerde katkıda bulunmak isterseniz, bizlerle iletişime geçerek büyük bir platform olmamıza destek olabilirsiniz. ŞBP Bilgi Platformu ailesine katılmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Check Also

Netcad kursu eğitim notları online harita ekleme

Netcad Kursu Eğitim Notları-Online Harita Ekleme

Online harita ekleme, Netcad programında analizlerin yapılması için gereken işlemlerden bir tanesidir. Netcadin Google earth ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir