Başlangıç / Bilgi Platformu / Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümü Nedir?

Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümü Nedir?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü üniversitelerde lisans düzeyinde eğitim verilen, 4 yıl süreli bir akademik bölümdür. Mimarlık Fakültesi bünyesinde yer alan bölümden mezun olan kişilere, Şehir Plancısı unvanı verilmektedir. Mezunlar bölümün bir getirisi olarak, pek çok dalda iş sahibi olabilmektedir. Dilerseniz bölümü ve iş olanaklarını detaylı olarak inceleyelim.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, şehir planlamayla doğrudan ilişkilidir. Söz konusu olan bir yerleşmenin; çevre ve estetik kurallarını gözeterek, insanların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesini ve planlanmasını kapsar. Bölümde okuyan öğrenciler, bu doğrultuda araştırmalarını gerçekleştirerek eğitim sürecini tamamlar.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dersleri

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Sosyoloji
 • Yerleşmeler Tarihi
 • Genel Ekonomi
 • Yabancı Dil
 • Matematik
 • Temel Tasarım
 • Şehir Planlamasına Giriş
 • Harita Bilgisi
 • Şehir Coğrafyası
 • Proje Dersleri
 • Planlamada İstatistik
 • Bilgisayar
 • Mekan ve Tasarım
 • Şehir Sosyolojisi
 • Niceliksel Planlama Teknikleri
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri
 • Türk Dili
 • Kentsel Peyzaj ve Tasarımı
 • Mimarlık Bilgisi
 • Şehir Altyapısı
 • Planlamada Matematiksel Modellemeler
 • Şehir Ulaşım Planlaması
 • şehir Yönetimi
 • Ekoloji ve Şehir Planlama
 • Planlama Hukuku
 • Koruma ve Yenileme
 • Konut Alanları Planlaması
 • Bölge ve Metropolitan Planlama
 • Mesleki Uygulama Esasları

Bazı derslerin isimleri üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü (ŞBP) Hangi Adaylar İçindir?

Eğer sizlerde Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü okumak isteyen adaylar arasındaysanız, sayısal puanınız ile başvuru yapmalısınız. Fakat şu detayı da belirtmeden geçmeyelim. Bölüm her ne kadar sayısal puan ile öğrencilerini alıyor olsa da; bölüm esnasında görülen dersler çoğunlukla sözel ve eşit ağırlık bünyesindeki dersler gibi olacaktır. Yani sayısal yeteneğiniz olup bölümü kazansanız bile, dersleri geçmeniz için aynı zamanda sözel yeteneğine de sahip olmanız gerekiyor.

Teorik derslerin yanı sıra, Lisans eğitimi boyunca göreceğiniz “Şehir Planlama Projesi” en çok krediye sahip olan derstir. Bu durumda bir sonraki eğitim yılına geçmeniz, Proje dersini geçmenize bağlı olacaktır. Peki Şehir Planlama Projesi dersinde neler yapılıyor?

Şehir Planlama Projesi Hakkında

Öncelikle her Şehir Planlama Projesinde, farklı bir yerleşim alanı çalışılıyor. Bölümde okuyan öğrenciler, her geçen yıl farklı bir ölçekle tanışarak şehir planlamayı öğreniyor. Buradaki en önemli husus: Bir yerleşmenin çevresiyle bir bütün olduğunun hatırlanmasıdır. Bu yüzden proje bünyesinde yerleşim alanının çevresiyle birlikte ele alınıp; gerekli analizlerin, sentezlerin yapılması ve plan yapma sürecinde lazım olabilecek bütün sayısal hesaplamaların yapılması gerekiyor. Daha sonra planlama aşamasına geçiliyor.

Öğrenciler lisans eğitiminin ilk yıllarında Alt Ölçekli Planlar (Nazım İmar Planı, Uygulama İmar Planı) üzerinde çalışıyor. Daha sonra Üst Ölçekli Planlar (Bölge Planı vb.) ile tanışan Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri; lisans eğitiminin son yılında Kent Ölçeği konusuna tam olarak hakim oluyor. Stratejik Plan, Çevre Düzeni Planı yapılması için gereken bütün mesleki bilgiler edinilmiş oluyor.

Şehir Planlama Projesi aslında, lisans eğitimi boyunca alınacak olan teorik derslerinde uygulamaya geçirilmesini amaçlamaktadır. Elbette okutulan derslerin kapsamı, üniversitelerden üniversiteye değişiklik gösterse de genel itibariyle bu şekildedir. Gelelim Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün gerektirdiği özelliklere…

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü Tercih Etmeden Önce Bilmeniz GerekenlerŞehir ve Bölge Planlama Bölümü Şehir ve Bölge Planlama Dersleri

Şehir Planlama Projelerinde çalıştığınız yerleşim yerine bütün özellikleriyle hakim olmalısınız. Planlama Projesi dersinde iyi bir proje çıkartmak için en temel noktadır. Bu yüzden her yıl, pek çok teknik gezi yapmak durumunda kalacaksınız. Bölümü tercih etmek istiyorsanız, gezmeyi, okumayı ve araştırma yapmayı çok seviyor olmalısınız.

Proje derslerinde grup çalışmaları ile yoğunlukla karşılaşacaksınız. Meslek hayatınızda söz konusu verilecek kararlarda, 1 Plancı olarak değil; Plancılar olarak karar vermeniz gerekecektir. Grup çalışmalarını ileride iş arkadaşlarınızla vereceğiniz kararlar için, meslek hayatınızın ufak bir provası olarak düşünebilirsiniz. İnsanlarla birlikte çalışmak oldukça zordur. Kimi zaman grup arkadaşlarınızla görüş ayrılığı yaşayacak, kimi zaman ufak tefek tartışmalar yaşayacaksınız. Bu durumun gerekliliği olarak, grup çalışmalarına yatkın olmalısınız. Fakat şunu da belirtmeden geçmeyelim. İleride hem insanlarla bir arada çalışmayı öğrenecek; hem de sabırlı bir insan haline gelmiş olacaksınız.

Planlama Projesi çalışma alanınızı öğrendiğiniz ilk günden, projenizi teslim ettiğiniz son güne kadar hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Teslim haftalarında, günler boyunca yalnızca birkaç saatlik uykuyla ayakta duruyor olmanız muhtemeldir. Yoğun çalışma temposuna ve uykusuzluğa dayanamıyorsanız, bu bölümü tercih etmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. (Ezkaza seçtiniz diyelim, şartlara ayak uydurmaktan başka çareniz kalmayacaktır. Bir süre sonra duruma alışacağınız tesellisiyle içinizi rahatlatalım.)

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, yalnızca kendi mesleğinizi öğreneceğiniz bir bölüm değildir. Lisans eğitimi süresince, farklı disiplinlerle ilişkili pek çok dersi(Sosyoloji, Mimarlık Bilgisi, Ekonomi, Peyzaj vb.) görebilirsiniz. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, olaylara farklı disiplinler açısından bakmanızı sağlayacaktır. Çok yönlü düşünme becerisi edinebilirsiniz. Bu yönüyle, farklı disiplinlerle ilgili araştırma yapmaya meraklı; gerek mekansal meselelere ilgili, gerekse ülke gündeminden haberdar olmalısınız.

Bölümle ilgili bir konuya daha açıklık getirelim. Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün çizim yeteneği gerektirmediğini iddia edenlerin kesinlikle yanıldığını söyleyebiliriz. Lisans eğitiminin ilk yılında alacağınız Temel Tasarım Dersi, öğrencileri Planlama Projelerine hazırlamak amacıyla konulmuş, çizim ve tasarlama yeteneğini geliştiren zorunlu bir derstir. Kimi üniversitelerde Tasarıma Giriş Dersi olarak adı değişebilir. Temel Tasarım Dersi sizleri çizim yaparak düşünmeye sevk eden, olaylar arasında ilişkiler kurmanızı sağlayan, soyutlama çalışmalarıyla tasarım yeteneğinizi geliştiren, çoklu verileri analiz edebilmenizi sağlayan, olaylara olan bakış açınızı genişleten, perspektif çalışmalarıyla mekana karşı algılarınızı açan derstir. Planlama Projelerine başladığınız zaman, Temel Tasarım dersinde edindiğiniz becerileri kullanmanız beklenir. Çizim yeteneğine sahip, tasarım kabiliyeti olan yaratıcı bir kişiyseniz, kesinlikle bu bölümü tercih etmelisiniz.

Son olarak Şehir ve Bölge Planlama BölümüGeleceğin Meslekleri” arasında gösterilse de; karşılaşacağınız birçok kişinin bölümden haberdar bile olmadığına şahit olabilirsiniz. “Mezun olunca ne olacaksın? Neyi planlıyorsun? Çevre Mühendisliği gibi mi? 4 senelik bir bölüm mü?” tarzındaki sorulara aldırış etmemelisiniz. Pek çok zorluğu karşısında, kazandırdığı binlerce güzelliği olan Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, mesleğinizi tanıdıkça daha çok seveceğiniz bir bölüm olacaktır.

 

About Özgecan Hayırlı

Şehir ve Bölge Planlama Bilgi Platformu; Şehir ve Bölge Planlamasına dair içerikler sunan, geniş kapsamlı bir bilgi platformudur. Bölümü yeni kazanan ve öğrenimine devam eden öğrenciler düşünülerek hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, makalelerle ve bölüme dair bilgi veren paylaşımlarla desteklenmiştir. Sizlerde katkıda bulunmak isterseniz, bizlerle iletişime geçerek büyük bir platform olmamıza destek olabilirsiniz. ŞBP Bilgi Platformu ailesine katılmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Check Also

bahçe kent garden city kompakt kent şehir ve bölge planlama

Bahçe Kent Nedir? Bahçe Kent Modeli Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ebenezer Howard Garden City hareketi olarak yabancı kaynaklarda yer alan Bahçe Kent modeli, sanayi döneminde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir