Başlangıç / İzmirArt / Bir Kadın Kenti: Smyrna

Bir Kadın Kenti: Smyrna

Hepimizin bildiği gibi İzmir bir kadın kentidir… Antikçağa ait bir çok metinde ve öyküde karşımıza çıkan ve kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar, kadınlardan oluşan kentler kuran, orduları ile savaşa katılan efsanevi bir halktı. Batı Anadolu’da bulunan bir çok kentin kurucusunun da Amazon kraliçeleri olduğundan bahsedilmektedir.Bu kentlerden biri de; Smyrna(İzmir).
Basmane Oteller sokağı bölgesinde, İzmir’de çoğu insanın varlığından habersiz olduğu Kadın Müzesi’ne gittim. Geçmişten geleceğe Anadolu kadınının izlerini taşıyan, onun gücünü ve yaratıcılığını gözler önüne seren müze, Ocak 2014 tarihinde açılmış.Butik Müze olarak hizmet veren kurum; Türkiye’de bir ilk. Türkiye ne yazık ki Dünyada kadın cinayetleriyle gündeme gelen bir ülke. Bu üzücü durumdan farklı olarak bu kez bir “kadın müzesinin ” açılışıyla twitter’da, dünyada trend topic oldu. İzmirliler Kadın Müzesi’ne dair attığı binlerce tweetle ilk defa bir müze açılışını Dünyada Trend Topic listesine soktu. Nesne merkezli müzecilik anlayışından ziyade insan merkezli müzecilik anlayışının en önemli örneklerinden olan Kadın Müzesi, nesiller ve cinsler arasındaki diyalogu arttırmak ve başka bir dünyanın mümkün olduğu görüşünü göstermek anlayışı üzerine kuruldu. Kadın Müzesi’nin bir başka amacı da son yıllarda kadına yönelik artan şiddet ve baskı politikalarına karşı duran önemli bir merkez olmak.
Müzenin hizmet verdiği yapı, ”İzmir Evi” olarak da adlandırılan mimari stili yansıtıyor. Avrupa ve geleneksel Türk mimarisinin öğelerinin bir arada kullanıldığı 3 kattan oluşan bu tarihi bina, 20 yy. ilk yarısına kadar Yahudi ve Türklerin birlikte yaşadığı Basmane Tilkilik semtinin gözde yapılarından biriydi.

İlk girişte Ayla Kutlu’nun Kadın Destanı yapıtından
“Süt emenin ve ırzına geçilenin,
Hor görülenin…Bugün ve binlerce yıl sonra…
Ve yüceltilenin… Aynı bedende saygınlığın doruğuna yükselenin:
Anlat hikâyesini…”
dizeleri karşılıyor bizi. Müze Kutlu’nun bu dizelerinden yola çıkarak çok renkli ve çok katmanlı bir geçmişe sahip olan Anadolu’da yaşamış ve yaşayan kadınların hikayelerini anlatıyor ve sizleri bu hikayeleri dinlemeye çağırıyor.
Müzenin giriş katında “Geçmişten Günümüze Kadın”, “Antik Çağ’da Kadın” ve “Video Art” odaları yer alıyor. “Video Art” salonunda görüntülü ve sesli olarak “Gezi olayları” ve “Kadına yönelik şiddet” konuları işleniyor. Duvarları 19. yüzyıldan kalma altın sırma işlemeli bindallı, kaftan ve cepkenler süslüyor. Giriş katının balkonunda ise Tarihimize damga vurmuş Keriman Halis Ece, Cahide Sonku, Afife Jale, Hale Asaf gibi bir çok ismin fotoğraflarıyla birlikte biyografileri mevcut.
İkinci kata çıkarken duvarlarda İzmirli kadınlara ait masklar yer alıyor.

Müzenin 2.Katında Koleksiyon Eserler Odasında Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet kadınlarına ait çantalar, şapkalar,taraklar, takılar, elbiseler bulunuyor. Kadın direniş tarihine dair gazete kupürleri, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” tarihçesi, “Gezi Direnişinde” kadınlar, Bergamalı kadınların siyanürlü altına karşı mücadelesi ve “Cumartesi Annelerinden”, Karadenizli çevreci kadınların direnişine, şiddete susmayan kadınlara uzanan kadın protestoları, toplumsal yaşamdaki başkaldırıları hikayeleriyle birlikte Protesto Odası’nda yer alıyor.
Merdiven çıkışında ise Türkiye’de ilkleri başarmış kadınların fotoğrafları duvarları süslüyor. İlk kadın gazeteci Selma Rıza Hanım, ilk orkestra şefi İnci Özdil, ilk Opera sanatçısı Semiha Berksoy, ilk arkeolog Halet Çambel, ilk tiyatro oyuncusu Afife Jale, ilk avukat Süreyya Ağaoğlu, olimpiyatlarda yarışan ilk kadın sporcu-Üner Teoman gibi ilklere imza atan 50 kadınımızın fotoğrafı yer alıyor.
Kadın konulu heykel ve resim gibi bir çok orijinal sanat eseri de müzede sergileniyor.

Müze aynı zamanda atölyelere,söyleşilere ve sanatsal performanslara ev sahipliği yapıyor.
Müze sadece kadınların değil erkeklerinde ziyaretine açık.Mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Sevgiyle kalın 🙂
Adres: 1298 Sokak, No: 14, Basmane
Çalışma saatleri: 09:00-17:00
Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.
Giriş ücretsizdir.
http://www.konak.bel.tr/sayfa/izmir-kadin-muzesi

About Zozan Özbay

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiyim. Şehrin kültür-sanat ve tarihi mekanlarını gezip gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir